Reunió tècnica entre el FC Barcelona i la UEFA

Reunió tècnica entre el FC Barcelona i la UEFA

Avui s’ha celebrat una trobada a Nyon per abordar la sanció per l’exhibició d’estelades durant la final de la Champions a Berlín

Aquest migdia, a la localitat suïssa de Nyon, a la seu de la UEFA, executius del FC Barcelona i del màxim organisme del futbol europeu han mantingut una reunió tècnica per tractar la petició de la nostra entitat que es revisi l’aplicació de Codi Disciplinari de la UEFA a l’exhibició d'estelades en partits organitzats per aquest organisme.

La reunió, en què han participat per part del FC Barcelona els executius Albert Soler i Raúl Sanllehí, ha tingut un marcat caràcter tècnic i és la primera d’una sèrie de trobades que la nostra Entitat mantindrà amb la UEFA en els pròxims dies o setmanes per abordar aquest tema.

En el marc de l’expedient disciplinari obert al Club arran de l’informe presentat per una inspectora de la UEFA (informe en què es demanava l’aplicació d’una sanció mínima de 50.000 euros i el tancament automàtic de l’Estadi en el cas de repetició d’aquests fets durant els pròxims tres anys), el FC Barcelona va presentar al·legacions que van donar com a resultat la reducció de la sanció a 30.000 euros.

Tanmateix, malgrat haver aconseguit la sanció mínima, el FC Barcelona ha manifestat la seva total disconformitat amb aquesta, ja que entén que les banderes estelades responen a un sentiment popular molt antic i arrelat socialment, que sobrepassa qualsevol possible missatge polític i que, per tant, la seva exhibició en un camp de futbol no pot ser objecte de cap sanció en el futur. És per això que el Club ha optat per sol·licitar aquestes reunions, a fi d’exposar personalment i verbalment a la UEFA la realitat social catalana i la integració de les estelades tant en aquesta vida quotidiana catalana com al mateix Club.

En els propers dies els contactes entre el FC Barcelona i la UEFA continuaran a l’espera que s’arribi a un acord definitiu sobre l'exhibició d’estelades en els partits en què juga el FC Barcelona, com és el desig exprés de la nostra Entitat.

Força Barça
Força Barça

Relacionat Amb aquest contingut

Tanca l'article

Relacionat Amb aquest contingut